Hizmetten Memnun Kalınmayan Yerler

0
987
Hizmetten Memnun Kalınmayan Yerler
Hizmetten Memnun Kalınmayan Yerler

Hizmetten Memnun Kalınmayan Yerler Canlıların işlerini kolaylaştırmak, onlara rahatlık vermek, sonucunda insanların yüzünü güldürebilmek amacıyla düşünülüp faaliyete geçirilen işlere hizmet denir. İnsanlarda hizmeti ahlaklı (iş ahlakı da dahil) kişiler yapar. Basitçe bir örnek vermek gerekirse; hastaneler, okullar, marketler ve buna benzer onlarca kurumlar ve yerler vardır. Bunların hepsini ortak bir çatı altında toplayan en önemli kavram hizmet kavramıdır. Evrendeki her şey dolaylı veya doğrudan bir şeylere hizmet etmektedir. Bunlar zorunlu, istemsiz, içten gibi farklı çeşitlerde yapılmaktadır.

Hizmetten Memnun Kalınmayan Yerler

Canlılarda Hizmet

Hizmet insan dışı canlılar için genellikle karşılıksızdır. Dağlarda kendiliğinden yetişen çam ağaçlarını örnek verebiliriz. Bu canlı tamamen insanlara ve diğer canlılara hizmet amaçlı yaratılmıştır. Yararı ise; en basitinden yaptığı fotosentez sonucu insanlara ve diğer hayvanlara oksijen vermektir. Bunun gibi birçok hizmeti karşılıksız olarak değerlendirmemiz mümkündür. İnsanlar tarafından yapılan hizmet genelde karşılıklıdır. Karşılığı olumsuz algılamayalım. Yerdeki bir çöpü alıp çöp kovasına atmak bir hizmettir ama buradaki karşılık; canlılara daha temiz bir çevre bırakmaktır. Yaptığımız işlerde yüzü gülen insanları ve halinden memnun olan canlıları görmek bizi oldukça mutlu edebilir.

Hizmet Veren Yerler

İnsanlar bazı ihtiyaçlarını karşılamak için bazı yerlere giderler. Hizmet veren yer canlıların ihtiyacını karşıladığı yerlerdir. Bu yerler bize ne kadar iyi hizmet verirse o kadar çok kazanırlar. Patronların ve müdürlerin en çok önem verdikleri konu müşteri memnuniyetidir. Burada kurumlar arasında hizmet seviyeleri hakkında bir karşılaştırma yapmak mümkün değildir.

Hizmet Veremeyen Yerler

Hizmet eksikliğine ebeveynlerin ve öğretmenlerin canlılara yeterli hizmet edemeyerek çocuklara hizmetin önemini iyi öğretmemesi sebep olmaktadır. Yaptığı mesleği sevmeyenler genellikle hizmet edemezler. Gittiğimiz yerlerde suratı asık çalışanlar görebiliriz. Bu çalışanların çoğu, istediği işi yapmadıkları için üzgün ve asabidir. Böyle kişilerden bir şey talep etmekten ve bir şey söylemekten çekiniriz. Hizmetten Memnun Kalınmayan Yerler Çünkü her an ters bir cevap alabiliriz. İş başvuruları ve mülakatları değerlendirilirken hizmet görüşü testleri yapılması gereklidir. İleride rastgele müşterilerden değerlendirmeler istenmelidir. Bu değerlendirmeler hizmet seviyenizin birebir ölçeğidir. Bir yerin hizmet seviyesine ulaşmak için orası hakkında yapılan yorumları değerlendirmek faydalı olacaktır.