Antalya Kaleiçi Transfer

0
16568

Bizans, Roma ve Selçuklu dönemlerinin izlerini taşıyan bu surların doğusunda, ana kapı yerine M.S ünlü Roma İmparatoru Hadrianus’ un Antalya’yı ziyareti anısına yapılan zafer takı şeklindeki ‘Hadrianus Kapısı’ bulunmaktadır. Beyaz mermerlerden yapılmıştır.Bu dönemlerde önemli izler taşıyan anıtlardan biri de Kesik Minare (Cumanun Camii)’ dır. Bizans döneminde H.Z Meryem adına Roma tapınağının üzerine M.S üç nefli bir bazilika yapılmış, bu bazilikalar Selçuklu döneminde ise Sultan Korkut tarafından camiye çevrilmiştir. Bu anıtlar Osmanlı döneminde de kullanılmış,1851 yanmış ve onarılmıştır. antalya transfer Bundan dolayı Kaleiçi’ nde bulunan Kesik Minare oluşan kültür değişimlerine belli başlı tanıklık eden bir yapıdır.Kaleiçi’nde ki diğer bir eser de Roma döneminden kalan deniz kıyısına yakın güneydoğu köşesinde bulunan ‘Hıdırlık Kulesi’ dır. Bazı Tarihçilere göre Romalı bir generalin mezarıdır.Limana yakın yerde bulunan bir yapıdır.Yükselen yuvarlak gövdeli, kare taban üstünde bir yapıdır.

Antalya Transfer Fiyatları için Tıklayınız
Antalya 1085 ilk kez Selçuklular tarafından alınmış, bir kaç defa el değiştirmiş, iki aylık bir kuşatmadan sonra 5 mart 1207’de 1. Giyaseddin tarafından fethedilmiştir.Selçuklular bu şehri çok sevip büyük önem vermişler bir çok onarım gerçekleştirmişlerdir. İçerisin de bir çok anıtı çevreleyen Kaleiçi, tarihi özellikleri ve eski yerleşim dokusu şeklinde korunabilmiştir.Kaleiçi’ nin yazın kızgın güneşin de gölge, dar sokaklarındaki evlerin yanlarından sarkan geniş saçakları,kışın en şiddetli yanlarından korunabilecek bir alan sağlamaktadır.Akdeniz ikliminin rengarenk zenginliği antalya havalimanı transfer Kaleiçi’n de taşmaktadır.Kaleiçi sokaklarının sağında solunda dizi dizi sıralan ön yüzü sokağa uyum sağlarken arka yüzleri ferahlığıyla geniş bahçelere bakar.Surlardan günümüze şehrin içerisinde Hadrian kapısı, kuleler liman surlarının bazı parçaları, limana bakan büyük kuleler kalabilmiştir. Surlarda biri yat limanını, diğeri şehri kuşatmıştır.

Şehri Kale Kapısı Meydanı’nda saat kulesi olarak kullanılan bir kule bulunmaktadır.Kaleiçi Antalya’nın büyük bir kısmı yıkılmış olan iki surla çevrilidir. Restorasyon çalışmaları sonucunda , barları, pansiyonları, çarşısı ile en gözde turizm merkezi haline gelmiştir. Restorasyon çalışmalarından dolayı Kaleiçi Turizm Bakanlığı tarafından Altın Elma (Turizm Oscarı) ödülü verilmiştir. Dar sokakları bulunan Kaleiçi dış surlar yönünde, limandan yukarı doğru uzanırlar. Evleri kullanış amaçlarına ve ve ekonomik güçlere göre farklılık göstermektedir. Bu evlerin hepsinin bir tarafları bahçe kısmına diğer tarafları da sokak kısmına bakmaktadır. Sokakları mimari şekilde antalya vip transfer restore edilmiş, ağaç süslemeler ile bezenmiştir.Tarihin kokusu caddelerde hissedebileceğiniz, bir çok mekanın aynı yerde bulabileceğiniz bir yerdir. Her zaman farklı güzelliklerini keşfedeceğinize inandığımız, doğa ile tarihi içi içe yaşayacağınıza garanti verdiğimiz bir yerdir Kaleiçi. Tarih ile modern hayattın bir araya geldiği, yerel halkının da aktif olarak kullandığı, yapılan aktivitelerin de de fiyatlarıyla uygun olanaklar sunan güzel bir mekandır. Yaz kış canlılığını korumakta olan gece eğlenceleri ile göz önünde olan Antalya deyince akla gelebilen ilk yerdir Kaleiçi.